وقتی نی نی دار شدین...

از زمانی که یک مامان و یک بابا تصمیم میگیرن که یک فرشته کوچولو  رو به زندگی تو این دنیا دعوت کنن و اونو بیافرینن باید حواسشون کلی جمع باشه. باید خیلی مسائل رو در نظر بگیرن و خیلی کارها انجام بدن تا نی نی مسافرتش رو به سلامتی تموم کنه و به جمع آدمهای زمینی اضافه بشه. وقتی هم که به دنیا اومد بازهم باید یکسری کارهایی بکنن تا خیالشون تا حد زیادی از بابت سلامت نی نی شون راحت بشه و تازه اینو هم باید یادشون بمونه که به هر حال علم پزشکی تا امروز هرچقدر که پیشرفت کرده جواب می ده و هنوز یکسری موارد رو پوشش نمی ده که البته موارد نادری هستن. به هر حال امروز با گذشته ها فرق کرده و نباید مثل قبل زندگی کرد. از زمانی که یک فرشته به صورت یک نطفه کوچولو توی دیواره رحم مامانش لونه کرد و جاپاشو تو این دنیا محکم کرد، دیگه باید حواسمون تمام و کمال بهش باشه و حسابی ازش مراقبت کنیم. چون امروز دیگه خطرها رو میشناسیم و حالا که دشمن شناخته شده نمی شه دربرابرش ضعیف ظاهر شد. همون دشمنی که قدیما اسمهای عجیب و غریبی داشت. مثلاً آل یکیش بود. به هرحال از وقتی نی نی رسماً حضورش رو اعلام می کنه تا هفته دهم بارداری مامان باید آزمایش خون بده تا از نظر یک جور کم خونی به اسم آنمی سلول داسی شکل بررسی بشه (وقتی گلبولهای قرمز به جای اینکه شبیه دیسک مقعر باشن شبیه داس می شن کنار هم جمع میشن و عبور و مرورشون مختل می شه. این یک نقص ژنتیکیه که برای خود مادر در بارداری خطرناکه و ضمنا از پدر و مادر هم به نی نی منتقل میشه) (البته اصل اینه که این آزمایش قبل از بارداری و اصلاً قبل از ازدواج انجام بشه). تو هفته هشتم تا دوازدهم بهتره مامان از نظر یکسری بیماری هایی که برای نی نی خطرناکن بررسی بشه مثل سیفیلیس، هپاتیت ب، ایدز و سرخجه. گروه خونی و مثبت یا منفی بودن Rh خونش هم باید معلوم باشه. مهمترین آزمایش زمان بارداری توی هفته 11 تا آخر هفته 13 باید انجام بشه که اسمش هست غربالگری ناهنجاری های کروموزومی جنین. یک آزمایش خون ساده با یک سونوگرافی تخصصی برای بررسی قسمتهای خاصی از جنین که نتیجه هردوش با هم ریسک ابتلای جنین به سه تا ناهنجاری شایع کروموزومی رو میده که معروفترینش همون مونگولیسمه. واقعا وقتی میشه یک روز وقت و هزینه گذاشت و جنین کوچولوی 8-4 سانتیمتری رو چک کرد تا خیالمون راحت بشه که نی نی مون عقب مانده ذهنی نخواهد بود چرا نگذاریم. اگر هم خدای نکرده نی نی مشکلی داشت اجازه سقط قانونی تا هفته 18 بارداری داده می شه. وقتی مامان از همه اینها به سلامتی گذر کرد و همه چیز خوب پیش رفت، از هفته 18 تا 22 بارداری یک سونوگرافی تخصصی باید انجام بده که بهش میگن anomaly scan. این سونوگرافی جنین رو از نظر شکل و شمایل ظاهریش بررسی می کنه و تمام اجزای سیستم مغزی نخاعی اش و همینطور هم قلبش رو چک می کنه. حالا دیگه خیال مامان و بابا راحته که تا جایی که تونستن هر کاری که از دستشون بر میومده برای بررسی سلامت جنینشون انجام دادن. از الان تا هفته 39-40 که معمولا خانمهای ایرانی زایمان می کنن دیگه برن خوب بخوابن که نی نی که اومد نمیگذاره و ضمناً دور بعدی ماراتن بررسی ها و غربالگری های خود نی نی که سرحال و سالم هم به نظر می رسه شروع میشه. چون باز هم یکسری مشکلات هستن که اصلاً و ابداً همون اول معلوم نمی شن و فقط باید مامان و بابا زود تا قبل از 7 روزگی نی نی برن دنبال بررسی اش تا خیالشون راحت باشه که فرشته تپل و مپل جیغ جیغو واقعاً سالمه. این مطلب باشه برای پست بعدی که شما هم یکم خستگی در کنین.

/ 5 نظر / 36 بازدید
همسفردل

سلام دوست وب باحالي داري ممنون مي شم به من هم سر بزني و نظر بدي اگه دوست داشتي با هم تبادل لينک کني عنوان وب من: همسفردل13+ آدرس وب من: http://snowman7.persianblog.ir

نادیا

ببخشید. ممکنه بدونم این نوشته رو بر اساس چه مرجعی نوشتید؟ چون تا جایی که من می دونم بسیاری اش اشتباهه. دست کم طبق پروتکل های داخل ایران اشتباهه.

مژگان

طبق پروتوکل national screening committee (NHS که همین الان هم توی ایران تو یکی دو تا مرکز داره اعمال می شه. از جمله جایی که من دارم کار می کنم

ز و یــــا

مرسی از مطلب جالب و آموزنده ات ... خدا کنه که همه ی مامان باباها حواسشون باشه و مراقب باشن ... چون جون یه انسان دیگه ممکنه خدای نکرده در خطر باشه ... !!!!!!

همسفردل

همسفردل با مطلبی جدید آدمی دو قلب دارد...(خواندنی) قلب دوم تو بشناس